346 Chambers Bridge Rd.
Brick, NJ  08723
732-262-2500
(Ocean County)


Head Coach
Matt Opacity
(19th Season in 2022)

Assistants
Mike Berardinelli
Joe Lindenbaum

Section
CJ Group 3

Division
A-South

District
23

Region
6



2022 Overall Record:  13-11  /  Shore Conference:  10-10  /  A-South:  1-6


CJG3 State Sectional Semifinalists
7th Place District 23
Tied 6th Place A-South




Wgt WrestlerRecordPost Season
106 (Jr) Chelsea Bautista6-4
106 (Fr) Elizabeth Avila1-0
113 (Fr) Patrick Shave5-14
113 

120 (So) Jeyah Tawfik1-0
126 (So) Andrew Sherry19-10D-2nd / R-PQ
126 (Sr) Connor Rasnow1-2
126 (Fr) Joseph Leskowski2-10
132 (Jr) Vincent Spampanato6-9
132 

138 (Sr) Brady Rasnow13-13
138 (Fr) Jake Hancox0-1
138 (Fr) Ricky Gordillo0-1
144 (Sr) Dean Canfield25-3
144 (Jr) Ian Mallon15-13D-3rd / R-PQ
144 (Sr) Justus Santiago2-4
150 (Jr) Kuba Jogoda0-3
157 (Sr) Sean Zukowitz14-8
157 (So) Travis Trempy5-3
165 (Jr) Jake DeDreux17-10D-3rd / R-PQ
165 (So) Francesco Bevacqua2-10
175 (Jr) Josh Candelaria9-10
175 (Jr) Jade Huerta1-0
190 (So) Will Walsh 5-14
190 

215 (Sr) Danny Bermudez14-6
215 (Sr) Efren Flores2-1
Hwt (Jr) Anthony Goncalves12-10
Hwt (Sr) Giovanni Ruiz2-3



Date OpponentResult
12/18 IceBreaker Tournament5th Place
12/21 vs Brick MemorialL 18-54
12/23 at Red Bank RegionalW 39-30
      St RoseW 39-0
1/5 at TR EastL 24-56
1/8 at MiddlesexW 54-27
       MatawanW 51-24
       AL JohnsonW 45-31
1/11 vs SouthernL 9-69
1/15 at BarnegatW 40-28
      Donovan CatholicW 39-34
      RumsonL 30-54
1/18 at TR NorthL 36-43
1/22 vs ManasquanL 26-43
       ColoniaW 48-34
       Freehold TwpL 31-43
1/25 at LakewoodW 49-21
      NeptuneW 54-29
2/2 vs TR SouthL 26-45
 2/3 vs Central W 40-36
2/7 CJG3-QF: vs WallW 44-30
  CJG3-SF: at RobbinsvilleL 24-48
 2/9 vs Jackson MemorialL 15-58
 2/11 vs Shore RegionalL 28-44
       St RoseL 15-66
 2/19 District 237th Place













ShoreConferenceWrestling.com Wrestler Of The Year

(Sr) Dean Canfield - 144
Record: 25-3
2nd Place IceBreaker Tournament
Team Leader in Wins


2/26: REGION 6
Brick Twp: (0 Medal Winners)
PQ: Andrew Sherry (126) / Ian Mallon (144) / Jake DeDreux (165)


2/19: DISTRICT 23
Brick Twp (7th Place / 0 Champs / 3 Medal Winners)
The Dragons sent three wrestlers to the District podium this year, the most since they had four medal winners in 2017.
2nd: Andrew Sherry (126)
3rd: Ian Mallon (150) / Jake DeDreux (165)


2/11: BRICK TWP TRI
Shore  44  -  Brick Twp  28  (BOX SCORE)
Brick Twp  66  -  St Rose  15  (BOX SCORE)


2/9: A-SOUTH
Jackson Memorial  58  -  Brick Twp  15  (BOX SCORE)
Jackson Mem: L Espinosa, Lipari, Rauch, & Afanador win by fall
Brick Twp: Zukowitz & Trempy pin


2/7: CJG3 SEMIFINALS
Robbinsville  48  -  Brick Twp  24  (BOX SCORE)
Brick Twp: Bermudez & Goncalves win by fall


2/7: CJG3 QUARTERFINALS at Robbinsville
Brick Twp  44  -  Wall  30  (BOX SCORE)
Brick Twp: Spampanato, Sherry, Canfield, Trempy win by pin; Mallon techs
Wall: DiBiase, Vetrano, & Pilla  win by pin


2/3: A-SOUTH
Brick Twp  40  -  Central  36  (BOX SCORE)
Brick Twp: Rasnow with the walk-off pin; Canfield (21-1); Sherry (13-7)
Central: Zaccaro (24-0); J Condello (16-7); C Siller (14-6)


2/2: A-SOUTH
TR South  45  -  Brick Twp  26  (BOX SCORE)
TR South: 
Langan (14-2); Gardner (13-3); Ganun (6-1); Cheong (13-3)
Brick Twp: Zukowitz & Bevacqua win by fall; Canfield techs at 144


1/25: LAKEWOOD TRI
Brick Twp  54  -  Neptune 29  (BOX SCORE)
Brick Twp  49  -  Lakewood  21  (BOX SCORE)


1/22: BRICK TWP QUAD
Freehold Twp  43  -  Brick Twp  31  (BOX SCORE)
Brick Twp  48  -  Colonia  34  (BOX SCORE)
Manasquan  43  -  Brick Twp  26  (BOX SCORE)

1/18: A-SOUTH
TR North  43  -  Brick Twp  36  (BOX SCORE)
BT: Canfield (15-1)


1/15: BARNEGAT QUAD
Rumson  54  -  Brick Twp  30  (BOX SCORE
Brick Twp  40  -  Barnegat  28  (BOX SCORE)
Brick Twp  39  -  Donovan Catholic  34  (BOX SCORE)


1/11: A-SOUTH
#1 Southern  69  -  Brick Twp  9  (BOX SCORE)
BT: Canfield (11-1)


1/8: MIDDLESEX QUAD
Brick Twp  45  -  AL Johnson  31  (BOX SCORE)
Brick Twp  51  -  Matawan  24  (BOX SCORE)
Brick Twp  54  -  Middlesex  27  (BOX SCORE)


1/5: A-SOUTH
TR East  56  -  Brick Twp  24  (BOX SCORE)

BT: Ruiz, Sherry, Canfield, & Zukowitz win by fall


12/23: RED BANK REGIONAL TRI
Brick Twp  39  -  St Rose  0  (BOX SCORE)
Brick Twp  39  -  Red Bank  30  (BOX SCORE)
BT: Canfield with walk-off pin; Trempy, DeDreux, Flores, & Mallon also pin


12/21: A-SOUTH
â��Brick Memorial  54  -  Brick Twp  18  (BOX SCORE)
BT: DeDreux & Canfield with pins


12/18: ICEBREAKER TOURNAMENT  (TOURNAMENT PAGE)
Dragons Finish in 5th Place

Top 3 Finishers

2nd Place
150: Dean Canfield
165: Jake DeDereux

3rd Place
138: Brady Rasnow






















































































































Brick Township Dragons Wrestling